Czynniki ryzyka trądziku odwróconego

Trądzik odwrócony może przebiegać łagodnie i charakteryzować się niewielką ilością wykwitów skórnych, ale może również przybierać postać bardziej zaawansowaną. Ocenia się, że w praktyce klinicznej występuje znacznie częściej, niż sugerują to dostępne źródła.

Większym ryzykiem zachorowania obciążeni są mężczyźni, osoby z nadwagą i nadmierną potliwością. Z badań wynika, że wpływ na zachorowalność mają także czynniki takie, jak tarcie skóry o odzież, podrażnienia z powodu golenia lub epilacji włosów i palenie tytoniu. Trądzik odwrócony rzadko występuje przed okresem pokwitania. Z obserwacji wynika, że u niektórych kobiet w czasie miesiączki dochodzi do nasilenia się objawów choroby.

Trądzik odwrócony – następstwa psychologiczne i społeczne

– Z uwagi na występowanie podczas choroby guzków, ropni z przetokami i cuchnącego wysięku, czemu towarzyszy ostry, uciążliwy ból, choroba ma bardzo nieprzyjemny i frustrujący przebieg. Osoby z  przewlekłym wysiękiem  w okolicy pachwinowej i wokół odbytu muszą niekiedy stosować pampersy. Niektóre osoby stają się niepełnosprawne z powodu gromadzenia się pod pachami, w pachwinach i na pośladkach mas z tendencją do chełbotania, a następnie stwardnienia – mówi  dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku. – Choroba jest uleczalna, jednakże w procesie zdrowienia pozostawia po sobie rozległe blizny i przetoki. Skutkiem długotrwałej choroby mogą być wtórna skrobawica i rak płaskokomórkowy, występujące w miejscach przewlekłego stanu zapalnego – dodaje.

Chorzy na trądzik odwrócony nie znajdują akceptacji w społeczeństwie, przez co mają problemy z pracą, kontaktami międzyludzkimi, niską samooceną, co w konsekwencji prowadzi do problemów natury psychicznej czy do alkoholizmu.

Trudności w diagnostyce trądziku odwróconego

Trądzik odwrócony jest chorobą mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Gruczoły apokrynowe nie uczestniczą w procesie chorobowym, jednakże zostają zajęte wtórnie z powodu masywnego odczynu zapalnego. W wielu mieszkach włosów terminalnych nie ma gruczołów apokrynowych. W wykwitach skórnych obserwuje się obecność bakterii, jednakże uważa się, że nie mają one wpływu na pierwotny rozwój choroby.

Objawy trądziku odwróconego przypominają objawy wielu innych chorób i tak np. zapalne guzki, występujące najczęściej pod pachami, są łudząco podobne do czyraków, blizny na karku do acne keloidalis, a przewlekłe ropnie z przetokami do zmian wywołanych w chorobie Crohna, promienicy czy gruźlicy. Początek procesu chorobowego w dołach zgięciowych przypomina zakażenia bakteryjne. W tym przypadku, gdy terapia antybiotykowa nie przynosi rezultatu, a choroba ma przewlekły przebieg, należy pomyśleć o trądziku odwróconym. Ponadto w badaniach krwi osób chorych na trądzik odwrócony występuje podwyższone OB i leukocytoza.