Łojotokowe zapalenie skóry- co powinien wiedzieć pacjent

Łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, a pacjent powinien wiedzieć, że tego schorzenia nie można wyleczyć całkowicie z uwagi na tendencję do nawrotów, szczególnie jesienią i zimą. Łojotokowemu zapaleniu skóry może towarzyszyć łuszczyca, o czym lekarz powinien również poinformować chorego. Jest to bwoiem jedna z najtrudniejszych w leczeniu chorób dermatologicznych, gdyż dotąd nie wynaleziono całkowicie skutecznegona nią leku.

 

Pacjenci z łojotokowym zapaleniem skóry powinni szczególnie dbać o higienę, by nie doszło do wtórnych nadkażeń bakteryjnych. Powinni też w odpowiedni sposób pielęgnować skórę. Ważnym elementem skutecznej terapii jest profilaktyka stosowana w przypadku łojotokowego zapalenia owłosionej skóry głowy, gdyż jest to okolica, w której najczęściej bytują grzyby z rodzaju Malasezia, uznawane za jedną z przyczyn wywołujących schorzenie. Za działania profilaktyczne uważa się zapobiegawcze stosowanie szamponów z cyklopiroksolaminą lub ketokonazolem raz w tygodniu przez kilka miesięcy po ustąpieniu objawów skórnych mówi dr n. med. Igor Michajłowski, prowadzący renomowaną Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Łojotokowe zapalenie skóry – przebieg i odmiany choroby

W praktyce klinicznej rozpoznanie łojotokowego zapalenia skóry jest łatwe. Za typowy objaw choroby uznaje się łuszczenie na podłożu rumieniowym, zlokalizowanym wzdłuż fałdów nosowo-wargowych i nad brwiami. Ponadto zmiany występują również w okolicach za uszami oraz na skórze wzdłuż kręgosłupa czy okolicy mostkowej.  Choroba może przebiegać łagodnie, ale może też przyjmować postaci o znacznym i ciężkim stopniu nasilenia. Wyróżnia się kilka odmian łojotokowego zapalenia skóry.

Rozsiane łojotokowe zapalenie skóry

To ciężka postać choroby, charakteryzująca się sączącymi wykwitami. Zmiany pokrywają się strupami, a przebiegowi choroby towarzyszy świąd. Choroba rozwija samoistnie, albo na skutek agresywnej terapii miejscowej. Obserwuje się, że do choroby może przyczyniać się immunosupresja. Oprócz typowych lokalizacji, zmiany chorobowe mogą występować również na brodawkach sutkowych i fałdach zgięciowych.

 

Płatkowe łojotokowe zapalenie skóry

Nazwa pochodzi od charakterystycznego sposobu złuszczania się naskórka. To stadium choroby, w którym można zaobserwować zmiany na głowie wzdłuż linii włosów, rzadziej rozlane zmiany występują na całej skórze głowy. Zmianom często towarzyszy świąd. Niekiedy zmiany występujące zwłaszcza na szyi przyjmują kształt obrączkowaty.

Łupieżopodobne zapalenie skóry

To odmiana choroby która według przypuszczeń jest  odmianą płatkowego zapalenia skóry. Podczas choroby u pacjenta obserwuje się zmiany rumieniowe i ogniska łuszczenia o obrączkowatym kształcie przypominające zmiany występujące w łupieżu różowym Gilberta. Swędzące zmiany występują na tułowiu, zdarza się również, że zmiany obecne są na szyi i kończynach. Choroba ma uporczywy przebieg, ale ma tendencję do samoograniczania się. Przyczyna tej odmiany zapalenia skóry nie jest jeszcze do końca poznana.