Sposoby leczenia pieluszkowego zapalenia skóry

Zmiany o niewielkim stopniu zaawansowania

Jeżeli zmiany nie wykroczyły poza etap zaczerwienienia lub niewielkiego obrzęku, leczenie obejmuje zwiększoną dbałość o higienę dziecka oraz stosowanie kremów ochronnych.

– Na tym etapie najlepiej sprawdzają się kosmetyki z emolientami, czyli środkami mocno natłuszczającymi skórę. Emolienty – poza natłuszczeniem – utrzymują odpowiedni poziom nawilżenia skóry, poprzez tworzenie na niej ochronnej warstwy, która pomaga zatrzymać wodę we wnętrzu skóry, chroni naskórek i pomaga odbudować tzw. płaszcz lipidowy, czyli warstwę złożoną z tłuszczów, której zadaniem jest ochrona skóry – mówi Marta Malek, specjalista dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Jeżeli u dziecka wystąpiły objawy pieluszkowego zapalenia skóry, należy ze szczególną uwagą dobierać kosmetyki do pielęgnacji skóry malucha. Ważne jest, aby starać się unikać mydła, które wysusza, a co za tym idzie: dodatkowo podrażnia skórę dziecka.

 

Zaawansowana postać pieluszkowego zapalenia skóry

Jeżeli na skórze dziecka pojawiły się zmiany zapalne, należy rozpocząć leczenie farmakologiczne. Dobór preparatów zależy przede wszystkim od zaawansowania zmian skórnych

Do leczenia niezbyt zaawansowanych zmian skórnych stosuje się preparaty zawierajkące tlenek cynku. Ma on działanie przeciwzapalne, ochronne i antyseptyczne, czyli powstrzymujące rozwój mikroorganizmów. Czasami – oprócz maści z tlenkiem cynku – używa się kremów, zawierających glikokortykosteroidy, czyli substancje o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym.

Jeśli doszło do nadkażenia bakteryjnego lub drożdzakowego, konieczne jest dołącznie odpowiednio antybiotyków lub leków przeciwgrzybiczych. Leki te apilikowane są bezpośrednio na skórę i rzadko pieluszkowe zapalenie skóry  przyjmuje tak zaawansowaną postać, by zaistniała potrzeba leczenia dziecka przy pomocy antybiotyków lub leków przeciwgrzybiczych, podawanych doustnie.

– Nalezy pamiętać, iż zastosowanie dosutnej kuracji antybiotykowej  niesie ze sobą ryzyko narażenia dziecka na biegunki wywołane antybiotykoterapią, co z kolei może doprowadzić do nasilenia zmian skórnych związanych z pieluszkowym zapaleniem skóry – przestrzega Marta Malek, specjalista dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.