Leczenie liszaja płaskiego

Leczenie liszaja płaskiego jest niezwykle trudne, bo wciąż nie są znane przyczyny tej dermatozy. Trwają prace nad ustaleniem jej etiologii, ale na tym etapie badań nie da się jednoznacznie jej określić, co wpływa na problemy z dobraniem terapii, która będzie skupiać się przede wszystkim na usuwaniu przyczyn, a nie skutków. Ogromną rolę w leczeniu odgrywa więc doświadczenie specjalistów dermatologów z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Liszaj płaski na pewno nie jest infekcją, więc nie można się nim zarazić. To jednak właściwie jedyny pewnik, bo naukowcom, lekarzom i badaczom wciąż nie udało się jednoznacznie stwierdzić co powoduje tę chorobę. A jest ona niezwykle dokuczliwa, bo wiąże się nie tylko z problemami natury estetycznej, ale też klinicznej – liszaj płaski najczęściej łączy się z nieprzyjemnym uczuciem świądu.

Grudki pojawiające się na skórze, błonach śluzowych, a także na paznokciach i mieszkach włosów, można jednak leczyć. Nie jest to jednak proste, bo pojawiające się głównie u ponad 40-letnich pacjentów dolegliwości leczone są przede wszystkim objawowo.

– Znane są czynniki prowokujące pojawienie się liszaja płaskiego, więc możemy skupić się na profilaktyce, ale też na leczeniu skutków choroby. Niezbędny jest do tego zespół wysokiej klasy specjalistów, którzy będą mogli korzystać z nowoczesnego sprzętu oraz nowinek świata nauki, który nie ustaje w poszukiwaniu skutecznych terapii, jakie pomogą poradzić sobie z tą dermatozą. W Clinica Dermatologica pracują wyłącznie lekarze, którzy doświadczenie kliniczne uzupełniają aktywnością naukową, więc na pewno będziemy w stanie dobrać terapię opartą o najnowsze osiągnięcia świata medycznego – zapewnia dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Wiedza ekspertów pomaga nie tylko postawić szybką i trafną diagnozę, ale również rozpocząć leczenie, skupione na pokonaniu problemu klinicznego i zapewnieniu pacjentowi jak największego komfortu. Nie zawsze da się bowiem całkowicie wyleczyć liszaj płaski, który w niektórych przypadkach ma duże tendencje do nawrotów, ale można zintensyfikować działania na zapewnieniu pacjentowi jak najmniejszej liczby objawów lub nawet ograniczyć je do niezauważalnego minimum.  Aż u 95% pacjentów dochodzi bowiem do remisji choroby w ciągu dwóch lat od rozpoczęcia terapii.

Doświadczeni specjaliści dermatolodzy wybierają opcję terapeutyczną w zależności od stanu pacjenta oraz tego jak rozległe są wykwity. Niekiedy wystarczy bowiem leczenie miejscowe, podczas gdy w przypadku zmian na większych fragmentach ciała wraz z silnym świądem, konieczne może być leczenie ogólne.

 

– Terapię zawsze dobieramy indywidualnie, ponieważ przy liszaju płaskim niezwykle istotne są nawet najmniejsze szczegóły. W celu zapewnienia maksymalnego efektu terapeutycznego musimy więc stosować leczenie celowane, które będzie nacechowane mocą uzależnioną od wielu czynników. Wszystkim nam chodzi przecież o to, by pacjent jak najszybciej pozbył się dolegliwości i by był to efekt możliwie najbardziej trwały – podkreśla dr Igor Michajłowski.