Liszaj płaski – czym jest?

Objawia się w postaci czerwononiebieskich lub fioletowych grudek na skórze, czasami też błonach śluzowych, a nawet paznokciach i mieszkach włosów. Do dziś nie poznano przyczyn występowania liszaja płaskiego, choć jest kilka teorii mówiących o tym co go powoduje. Pozwala to na wybór metody terapeutycznej, choć leczenie liszaja płaskiego jest niezwykle trudne.

Liszaj płaski pojawia się najczęściej około 40 roku życiu. Mogą chorować na niego zarówno mężczyźni, jak i kobiety, ale nieco częściej są to kobiety. Przyczyny choroby nie są znane, ale poznaliśmy czynniki, które pojawiają się przy większości zachorowań. Można więc stwierdzić, że liszajowi płaskiemu sprzyja zapalenie wątroby typu B i C oraz pierwotna marskość żółciowa. Częściej pojawia się także w przypadku używania leków w postaci soli złota. Na chorobę szczególnie narażone są taż osoby z urazami psychicznymi, a także poddane sytuacjom stresowym. Nie bez znaczenia są również wypełnienia amalgamatowe.

Objawy liszaja płaskiego

Liszaj płaski objawia się w postaci małych wykwitów. To niebieskoczerwone, albo fiołkowe grudki, które mają błyszczącą i gładką powierzchnię. Z czasem mogą się one łączyć w blaszki. Niestety, są one silnie swędzące, a drapanie tylko pogarsza sytuację, bo w przypadku uszkodzenia naskórka występuje wysiew grudek w tym miejscu.

Grudki najczęściej pojawiają się na nadgarstkach, przedramionach, dłoniach, kostkach, podudziach, w okolicach pępka, a także w części krzyżowo-lędźwiowej. Szczególnie narażone na nie są także błony śluzowe – narządów płciowych i jamy ustnej. W jamie ustnej liszaj płaski pojawia się u połowy pacjentów. Znacznie rzadziej liszaj płaski atakuje paznokcie i mieszki włosów.

Diagnozowanie i leczenie liszaja płaskiego

Przed postawieniem diagnozy niezbędna jest oczywiście ocena obrazu klinicznego, czyli zmienionych chorobowo miejsc u pacjenta. U niektórych wiąże się to także z pobraniem wycinka zmian skórnych, który poddany zostanie ocenie histopatologicznej. Dobranie metody terapeutycznej jest niezwykle istotne, bo ryzyko nawrotu choroby jest ogromne. U 95% pacjentów kolejne objawy liszaja płaskiego pojawiają się ponownie w ciągu dwóch lat od rozpoczęcia leczenia zdiagnozowanej choroby. Najtrudniej leczy się odmianę przerosłą i liszaj płaski jamy ustnej. Liszaj płaski na paznokciach i włosach nie jest obecnie wyleczalny. Mimo tego leczenie warto wdrożyć, bo choroba jest bardzo dokuczliwa dla pacjentów. Ograniczenie objawów jest możliwe jeśli doświadczony dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku dobierze właściwą terapię, gwarantującą najwyższą możliwą skuteczność.